2017 Montana Legislature

Additional Bill Links     PDF version

Seal

SENATE RESOLUTION NO. 7

INTRODUCED BY E. BUTTREY


A RESOLUTION OF THE SENATE OF THE STATE OF MONTANA CONCURRING IN, CONFIRMING, AND CONSENTING TO THE APPOINTMENTS RELATED TO BUSINESS AND LABOR MADE BY THE GOVERNOR AND SUBMITTED BY WRITTEN COMMUNICATION DATED JANUARY 11, 2017, TO THE SENATE.

 

A RESOLUTION OF THE SENATE OF THE STATE OF MONTANA CONCURRING IN, CONFIRMING, AND CONSENTING TO THE APPOINTMENTS RELATED TO BUSINESS AND LABOR MADE BY THE GOVERNOR AND SUBMITTED BY WRITTEN COMMUNICATION DATED JANUARY 11, 2017, TO THE SENATE.

 

     WHEREAS, the Governor of the State of Montana has made the appointments, below designated, that have been submitted to the Senate by the Governor pursuant to section 5-5-302, MCA:

     (1) As members of the Board of Public Accountants, in accordance with section 2-15-1756, MCA:

     Lucinda Willis, Polson, Montana, for a term ending July 1, 2020.

     Ranetta Jones, Billings, Montana, for a term ending July 1, 2020.

     (2) As members of the State Banking Board, in accordance with section 2-15-1025, MCA:

     Amy Rapp, Great Falls, Montana, for a term ending July 1, 2019.

     Bart Langemeier, Red Lodge, Montana, for a term ending July 1, 2019.

     Jack Johnson, Billings, Montana, for a term ending July 1, 2018.

     Phil Gaglia, Billings, Montana, for a term ending July 1, 2018.

     (3) As members of the Board of Private Security, in accordance with section 2-15-1781, MCA:

     Charles Pesola, Kalispell, Montana, for a term ending August 1, 2018.

     Dirk Brauwens, Billings, Montana, for a term ending August 1, 2019.

     Mark Guy, Laurel, Montana, for a term ending August 1, 2018.

     Tom Mangan, Helena, Montana, for a term ending August 1, 2018.

     Wynn Meehan, Townsend, Montana, for a term ending August 1, 2018.

     (4) As members of the State Compensation Insurance Fund Board of Directors, in accordance with section 2-15-1019, MCA:

     Jack Owens, Missoula, Montana, for a term ending May 1, 2019.

     Jan VanRiper, Helena, Montana, for a term ending May 1, 2019.

     Matt Mohr, Big Sky, Montana, for a term ending May 1, 2019.

 

NOW, THEREFORE, BE IT RESOLVED BY THE SENATE OF THE STATE OF MONTANA:

     That the Senate of the Regular Session of the 65th Legislature of the State of Montana does hereby concur in, confirm, and consent to the above appointments and that the Secretary of the Senate immediately deliver a copy of this resolution to the Secretary of State and to the Governor pursuant to section 5-5-303, MCA.

- END -

 


Latest Version of SR 7 (SR0007.ENR)
Processed for the Web on March 8, 2017 (9:20am)

New language in a bill appears underlined, deleted material appears stricken.

Sponsor names are handwritten on introduced bills, hence do not appear on the bill until it is reprinted.

See the status of this bill for the bill's primary sponsor.

 Status of this Bill | 2017 Legislature | Leg. Branch Home
All versions of all bills (PDF format)
Authorized print version of this bill (PDF format)
[
NEW SEARCH ]

Prepared by Montana Legislative Services
(406) 444-3064