2017 Montana Legislature

Additional Bill Links     PDF (with line numbers)

SENATE RESOLUTION NO. 11

INTRODUCED BY D. SALOMON

 

A RESOLUTION OF THE SENATE OF THE STATE OF MONTANA CONCURRING IN, CONFIRMING, AND CONSENTING TO THE APPOINTMENTS RELATED TO EDUCATION MADE BY THE GOVERNOR AND SUBMITTED BY WRITTEN COMMUNICATION DATED JANUARY 11, 2017, TO THE SENATE.

 

     WHEREAS, the Governor of the State of Montana has made the appointments, below designated, that have been submitted to the Senate by the Governor pursuant to section 5-5-302, MCA:

     (1) As members of the Montana Historical Society Board of Trustees, in accordance with section 22-3-104, MCA:

     Bob Brown, Whitefish, Montana, appointed to a term ending July 1, 2021.

     Chuck Johnson, Helena, Montana, appointed to a term ending July 1, 2020.

     Thomas Nygard, Bozeman, Montana, appointed to a term ending July 1, 2021.

     Jude Sheppard, Chinook, Montana, appointed to a term ending July 1, 2020.

     Crystal Wong Shors, Helena, Montana, appointed to a term ending July 1, 2021.

     (2) As members of the Board of Public Education, in accordance with section 2-15-1508, MCA:

     Jesse Barnhart, Broadus, Montana, appointed to a term ending February 1, 2018.

     Tammy Lacey, Great Falls, Montana, appointed to a term ending February 1, 2023.

     (3) As members of the Montana Arts Council, in accordance with section 22-2-102, MCA:

     G. B. Carson, Townsend, Montana, appointed to a term ending February 1, 2020.

     Sean Chandler, Harlem, Montana, appointed to a term ending February 1, 2020.

     Arlene Parisot, Helena, Montana, appointed to a term ending February 1, 2018.

     Dr. Renee Westlake, Bozeman, Montana, appointed to a term ending February 1, 2017.

     (4) As members of the Board of Regents of Higher Education, in accordance with section 2-15-1508, MCA:

     Levi Birky, Kalispell, Montana, appointed to a term ending June 30, 2017.

     Casey Lozar, Helena, Montana, appointed to a term ending February 1, 2018.

     Bob Nystuen, Lakeside, Montana, appointed to a term ending February 1, 2022.

 

NOW, THEREFORE, BE IT RESOLVED BY THE SENATE OF THE STATE OF MONTANA:

     That the Senate of the Regular Session of the 65th Legislature of the State of Montana does hereby concur in, confirm, and consent to the above appointments and that the Secretary of the Senate immediately deliver a copy of this resolution to the Secretary of State and to the Governor pursuant to section 5-5-303, MCA.

- END -

 


Latest Version of SR 11 (SR0011.01)
Processed for the Web on January 23, 2017 (10:16pm)

New language in a bill appears underlined, deleted material appears stricken.

Sponsor names are handwritten on introduced bills, hence do not appear on the bill until it is reprinted.

See the status of this bill for the bill's primary sponsor.

 Status of this Bill | 2017 Legislature | Leg. Branch Home
All versions of all bills (PDF format)
Authorized print version of this bill w/line numbers (PDF format)
[
NEW SEARCH ]

Prepared by Montana Legislative Services
(406) 444-3064