Print Version
Print Banner Print

(H)Agriculture -- Standing Committee

Rep. JOAN ANDERSEN (R)
Rep. BOB BERGREN (D)
Rep. GARY BRANAE (D)
Rep. EDWARD B 'ED' BUTCHER (R)--Chair
Rep. KEVIN FUREY (D)
Rep. WANDA GRINDE (D)
Rep. RALPH HEINERT (R)
Rep. LLEW JONES (R)
Rep. JIM KEANE (D)
Rep. CAROL LAMBERT (R)--Vice Chair
Rep. BRUCE MALCOLM (R)
Rep. JIM PETERSON (R)
Rep. DIANE RICE (R)
Rep. JOHN W 'JACK' ROSS (R)
Rep. VERONICA SMALL-EASTMAN (D)
Rep. DAN VILLA (D)
Rep. KARL A WAITSCHIES (R)
Rep. JEANNE WINDHAM (D)
Rep. JONATHAN WINDY BOY (D)--Vice Chair
Rep. BRADY WISEMAN (D)

(H)Appropriations -- Standing Committee

Rep. ROSALIE BUZZAS (D)--Chair
Rep. TIM CALLAHAN (D)
Rep. EVE FRANKLIN (D)
Rep. WILLIAM E 'BILL' GLASER (R)
Rep. RAY HAWK (R)
Rep. CYNTHIA HINER (D)
Rep. VERDELL JACKSON (R)
Rep. JOEY JAYNE (D)
Rep. CAROL JUNEAU (D)--Vice Chair
Rep. CHRISTINE KAUFMANN (D)
Rep. RALPH L LENHART (D)
Rep. WALTER MCNUTT (R)
Rep. PENNY MORGAN (R)
Rep. JOHN L MUSGROVE (D)
Rep. RICK RIPLEY (R)
Rep. JON SESSO (D)
Rep. JOHN SINRUD (R)
Rep. JANNA TAYLOR (R)
Rep. JACK WELLS (R)
Rep. JOHN E WITT (R)--Vice Chair

(H)Business and Labor -- Standing Committee

Rep. ELSIE ARNTZEN (R)
Rep. BOB BERGREN (D)
Rep. TIM DOWELL (D)
Rep. KEVIN FUREY (D)
Rep. DAVE GALLIK (D)
Rep. KATHLEEN GALVIN-HALCRO (D)--Vice Chair
Rep. RALPH HEINERT (R)
Rep. LLEW JONES (R)
Rep. MIKE JOPEK (D)
Rep. JIM KEANE (D)--Chair
Rep. HARRY KLOCK (R)
Rep. JOE MCKENNEY (R)--Vice Chair
Rep. SCOTT MENDENHALL (R)
Rep. MIKE MILBURN (R)
Rep. DON ROBERTS (R)
Rep. WAYNE STAHL (R)
Rep. DAN VILLA (D)
Rep. JONATHAN WINDY BOY (D)

(H)Education -- Standing Committee

Rep. JOAN ANDERSEN (R)--Vice Chair
Rep. GARY BRANAE (D)--Vice Chair
Rep. EDWARD B 'ED' BUTCHER (R)
Rep. MARGARETT CAMPBELL (D)
Rep. TIM DOWELL (D)
Rep. KATHLEEN GALVIN-HALCRO (D)--Chair
Rep. WANDA GRINDE (D)
Rep. ROGER KOOPMAN (R)
Rep. BOB LAKE (R)
Rep. JOE MCKENNEY (R)
Rep. HOLLY RASER (D)
Rep. SCOTT SALES (R)
Rep. JON SONJU (R)
Rep. DAN VILLA (D)
Rep. JOHN WARD (R)
Rep. JEANNE WINDHAM (D)

(H)Ethics -- Standing Committee

Rep. SUE DICKENSON (D)--Vice Chair
Rep. TERESA HENRY (D)
Rep. VERDELL JACKSON (R)
Rep. RALPH L LENHART (D)
Rep. TOM MCGILLVRAY (R)
Rep. JOE MCKENNEY (R)--Vice Chair
Rep. RON STOKER (R)
Rep. BILL WILSON (D)--Chair

(H)Federal Relations, Energy and Telecommunications -- Standing Committee

Rep. ROBYN DRISCOLL (D)
Rep. DAVE GALLIK (D)--Vice Chair
Rep. GEORGE GROESBECK (D)
Rep. ROBIN HAMILTON (D)
Rep. DENNIS HIMMELBERGER (R)--Vice Chair
Rep. HAL JACOBSON (D)
Rep. HARRY KLOCK (R)
Rep. MARK E NOENNIG (R)
Rep. ALAN OLSON (R)--Chair
Rep. JOHN PARKER (D)
Rep. DIANE RICE (R)
Rep. WAYNE STAHL (R)
Rep. KARL A WAITSCHIES (R)
Rep. BRADY WISEMAN (D)

(H)Fish, Wildlife and Parks -- Standing Committee

Rep. JOHN BALYEAT (R)
Rep. ARLENE BECKER (D)
Rep. DEE L BROWN (R)
Rep. PAUL CLARK (D)--Vice Chair
Rep. JILL COHENOUR (D)
Rep. ROBYN DRISCOLL (D)
Rep. GEORGE EVERETT (R)
Rep. TOM FACEY (D)
Rep. GEORGE GOLIE (D)--Chair
Rep. GEORGE GROESBECK (D)
Rep. ROBIN HAMILTON (D)
Rep. LARRY JENT (D)
Rep. HARRY KLOCK (R)
Rep. ROGER KOOPMAN (R)
Rep. MIKE MILBURN (R)
Rep. ART NOONAN (D)
Rep. DON ROBERTS (R)
Rep. SCOTT SALES (R)--Vice Chair
Rep. JOHN WARD (R)
Rep. BILL WARDEN (R)

(H)Human Services -- Standing Committee

Rep. ARLENE BECKER (D)--Chair
Rep. MARY CAFERRO (D)
Rep. EMELIE K EATON (D)
Rep. TOM FACEY (D)--Vice Chair
Rep. GORDON HENDRICK (R)
Rep. TERESA HENRY (D)
Rep. WILLIAM JONES (R)
Rep. DAVE MCALPIN (D)
Rep. TOM MCGILLVRAY (R)
Rep. MIKE MILBURN (R)
Rep. ART NOONAN (D)
Rep. DON ROBERTS (R)--Vice Chair
Rep. RON STOKER (R)
Rep. PAT WAGMAN (R)
Rep. BILL WARDEN (R)
Rep. JONATHAN WINDY BOY (D)

(H)Judiciary -- Standing Committee

Rep. ARLENE BECKER (D)
Rep. PAUL CLARK (D)--Vice Chair
Rep. ROBYN DRISCOLL (D)
Rep. GEORGE EVERETT (R)
Rep. GAIL GUTSCHE (D)
Rep. CHRISTOPHER HARRIS (D)
Rep. ROGER KOOPMAN (R)
Rep. MICHAEL LANGE (R)
Rep. TOM MCGILLVRAY (R)
Rep. MARK E NOENNIG (R)
Rep. ART NOONAN (D)
Rep. JOHN PARKER (D)
Rep. DIANE RICE (R)--Chair
Rep. JON SONJU (R)
Rep. RON STOKER (R)--Vice Chair
Rep. JOHN WARD (R)
Rep. BILL WILSON (D)
Rep. JEANNE WINDHAM (D)

(H)Legislative Administration -- Standing Committee

Rep. ELSIE ARNTZEN (R)--Vice Chair
Rep. DEBBY BARRETT (R)--Chair
Rep. MARGARETT CAMPBELL (D)
Rep. TOM FACEY (D)
Rep. KATHLEEN GALVIN-HALCRO (D)
Rep. GEORGE GROESBECK (D)
Rep. CYNTHIA HINER (D)
Rep. WILLIAM JONES (R)
Rep. JIM KEANE (D)
Rep. BRUCE MALCOLM (R)
Rep. HOLLY RASER (D)--Vice Chair
Rep. JON SONJU (R)
Rep. JOHN WARD (R)
Rep. BILL WARDEN (R)

(H)Local Government -- Standing Committee

Rep. ELSIE ARNTZEN (R)
Rep. DEBBY BARRETT (R)
Rep. MARY CAFERRO (D)
Rep. MARGARETT CAMPBELL (D)
Rep. SUE DICKENSON (D)
Rep. EMELIE K EATON (D)
Rep. CHRISTOPHER HARRIS (D)
Rep. GORDON HENDRICK (R)
Rep. TERESA HENRY (D)
Rep. HAL JACOBSON (D)--Vice Chair
Rep. MIKE JOPEK (D)
Rep. GARY MACLAREN (R)
Rep. RICK MAEDJE (R)
Rep. DAVE MCALPIN (D)
Rep. TOM MCGILLVRAY (R)
Rep. MARK E NOENNIG (R)--Chair
Rep. BERNIE OLSON (R)
Rep. WAYNE STAHL (R)--Vice Chair

(H)Natural Resources -- Standing Committee

Rep. DEBBY BARRETT (R)
Rep. NORMA BIXBY (D)
Rep. DEE L BROWN (R)
Rep. PAUL CLARK (D)
Rep. SUE DICKENSON (D)
Rep. GEORGE EVERETT (R)
Rep. KEVIN FUREY (D)
Rep. GAIL GUTSCHE (D)
Rep. CHRISTOPHER HARRIS (D)--Vice Chair
Rep. RALPH HEINERT (R)
Rep. LLEW JONES (R)
Rep. MIKE JOPEK (D)
Rep. CAROL LAMBERT (R)
Rep. RICK MAEDJE (R)
Rep. JIM PETERSON (R)--Chair
Rep. JOHN W 'JACK' ROSS (R)--Vice Chair
Rep. VERONICA SMALL-EASTMAN (D)
Rep. DAVID E WANZENRIED (D)

(H)Rules -- Standing Committee

Rep. DEBBY BARRETT (R)
Rep. ROY BROWN (R)
Rep. DAVE GALLIK (D)
Rep. WILLIAM E 'BILL' GLASER (R)
Rep. GEORGE GOLIE (D)
Rep. CHRISTOPHER HARRIS (D)
Rep. DENNIS HIMMELBERGER (R)
Rep. MICHAEL LANGE (R)--Vice Chair
Rep. MONICA J LINDEEN (D)
Rep. GARY MATTHEWS (D)
Rep. MARK E NOENNIG (R)
Rep. JOHN PARKER (D)--Chair
Rep. PAT WAGMAN (R)
Rep. DAVID E WANZENRIED (D)--Vice Chair

(H)State Administration -- Standing Committee

Rep. JOAN ANDERSEN (R)
Rep. DEE L BROWN (R)--Vice Chair
Rep. MARY CAFERRO (D)
Rep. SUE DICKENSON (D)
Rep. EMELIE K EATON (D)
Rep. ROBIN HAMILTON (D)
Rep. GORDON HENDRICK (R)
Rep. TERESA HENRY (D)
Rep. HAL JACOBSON (D)
Rep. LARRY JENT (D)--Chair
Rep. WILLIAM JONES (R)
Rep. GARY MACLAREN (R)
Rep. BRUCE MALCOLM (R)
Rep. ALAN OLSON (R)
Rep. BERNIE OLSON (R)
Rep. VERONICA SMALL-EASTMAN (D)--Vice Chair

(H)Taxation -- Standing Committee

Rep. JOHN BALYEAT (R)
Rep. NORMA BIXBY (D)
Rep. GARY BRANAE (D)--Vice Chair
Rep. EDWARD B 'ED' BUTCHER (R)
Rep. MARGARETT CAMPBELL (D)
Rep. JILL COHENOUR (D)
Rep. TOM FACEY (D)
Rep. WANDA GRINDE (D)
Rep. GEORGE GROESBECK (D)
Rep. DENNIS HIMMELBERGER (R)
Rep. BOB LAKE (R)--Vice Chair
Rep. CAROL LAMBERT (R)
Rep. DAVE MCALPIN (D)
Rep. JIM PETERSON (R)
Rep. HOLLY RASER (D)
Rep. JOHN W 'JACK' ROSS (R)
Rep. SCOTT SALES (R)
Rep. KARL A WAITSCHIES (R)--Chair
Rep. BILL WARDEN (R)
Rep. BRADY WISEMAN (D)

(H)Transportation -- Standing Committee

Rep. ELSIE ARNTZEN (R)
Rep. JOHN BALYEAT (R)
Rep. BOB BERGREN (D)
Rep. JILL COHENOUR (D)--Vice Chair
Rep. GEORGE GOLIE (D)
Rep. LARRY JENT (D)
Rep. JIM KEANE (D)
Rep. MONICA J LINDEEN (D)
Rep. GARY MACLAREN (R)
Rep. BRUCE MALCOLM (R)
Rep. SCOTT MENDENHALL (R)--Chair
Rep. BERNIE OLSON (R)--Vice Chair

(H)Select Committee on Education -- Select Committee

Rep. NORMA BIXBY (D)
Rep. TIM DOWELL (D)
Rep. DAVE GALLIK (D)
Rep. WILLIAM E 'BILL' GLASER (R)--Vice Chair
Rep. VERDELL JACKSON (R)
Rep. BOB LAKE (R)
Rep. MONICA J LINDEEN (D)--Chair
Rep. HOLLY RASER (D)
Rep. JON SONJU (R)
Rep. PAT WAGMAN (R)
Last Modified: 11/16/2016 9:37:34 AM

Montana Legislature Facebook